На шляху створення фундаменту нових транспортно-логістичних можливостей України

Прийнята в травні 2018 року Національна транспортна стратегія України на період до 2030 року визначає базові рішення, спрямовані на приведення транспортної галузі до стану, спроможного забезпечити ефективну реалізацію євроінтеграційного курсу України та інтеграції національної транспортної мережі в Транс’європейську транспортну мережу.

Фактичний стан, конкурентоспроможність, наявні перспективи розвитку та можливість забезпечити безперебійну, з дотриманням строків та на якісно високому рівні, обробку вантажів. Саме такими були одні з базових факторів прі обранні «якірного» партнера в Україні для участі в міжнародному проекті створення міжнародного коридору ефективного співробітництва, який вже з’єднав партнерів від берегів Балтики до східних берегів Каспійського моря. Саме таким критеріям відповідає група компаній U-port.

Сьогодні (09 липня) було підписано меморандум про співробітництво між Британсько-Українською U-port group, в особі голови ради директорів Дмитра Жмінько (на фото перший справа), координуючим проект Балтійсько-Чорноморським економічним форумом, в особі голови правління, Почесного Консула Литовської Республіки Віктора Попова та міжнародним логістичним центром «Global Multimodal Logistics», в особі директора Володимира Макухи. 

Підписанню цього документу передувала активна робота всіх партнерів проекту по обговоренню «українського сегменту» міжнародного Балтіко-Чорноморо-Каспійського проекту. Це не випадково, враховуючи певні проблеми, пов’язані зі спроможністю транспортної інфраструктури України та операторів місцевого транспортно-логістичного ринку забезпечити конкурентне переміщення вантажів між країнами Азії та Європейського Союзу мультімодальними коридорами. 
Беззаперечний авторитет Британсько-Української U-port group, високий фаховий рівень її працівників, практично 30-ти річний стаж роботи на ринку, участь (з лютого цього року) в проекті Британсько-Української компанії «Дніпро Карго Лімітед», яка входить до складу зазначеної групи компаній, стали вагомим констатуючим фактором, що в особі U-port group міжнародна партнерська команда, яка сформувала транспортно-логістичний ланцюг від сучасних морських портів м.Гдиня (Польща) та м.Клайпеда (Литва) на Балтійському морі до сучасних морських портів м. Курик (Казахстан) та м. Туркменбаші (Туркменістан) на східних берегах Каспійського моря, отримала партнера, який спроможний стати не тільки надійною ланкою міжнародного ланцюга але і фундаментом створення нових транспортно-логістичних можливостей для України.

Одним із, консолідуючих міжнародну партнерську групу, визначено проект спільного з U-port group використання поточних можливостей та розвитку сучасного морського порту під м. Очаков.