Підтримка ініціативи Херсона та Литви розширилася до берегів Каспію

Підтримка ініціативи Херсона та Литви розширилася до берегів Каспію

16 лютого на території Посольства Грузії в Україні було продовжено обговорення ініціативи, народженої під час обговорення проекту реформування та розвитку Херсонського морського торговельного порту в січні поточного року на території Посольства Туреччини в Україні. Ідея створити новий транспортний коридор: Клайпеда - Білорусь - Херсон - Трабзон - Грузія - Баку з виходом через Каспійське море до центрального транспортному коридору «нового шовкового шляху» викликала значний позитивний резонанс.

Зацікавленість участі в реалізації цієї ініціативи, висловлена представником Посольства Білорусі в Україні, її схвалення в Туреччині перевело його в стадію технічної відпрацювання, спрямованої на забезпечення ефективної роботи (1 лютого з цією метою було проведено нараду в Міністерстві транспорту Туреччини). Все це свідчить про зацікавленість проектом з боку країн учасниць.

Обговорити подальші кроки по створенню згаданого транспортного коридору і нові перспективи, які він надає для країн Балтійського, Чорноморського і Каспійського морських басейнів прийшли Посли та представники Посольств в Україні: Азербайджану, Білорусі, Грузії, Казахстану, Таджикистану, Туркменістану, Туреччини, Консульства Литви. Прийняли участь в обговореннях: Генеральний секретар ГУАМ Алтай Ефендієв, заступник Міністра інфраструктури України Віктор Довгань, представник Міністерства фінансів України Любов Борисенко, Народний депутат України Микола Паламарчук, голова Херсонської обласної державної адміністрації Андрій Гордєєв, мер міста Херсона Володимир Миколаєнко, мер міста Скадовськ Олександр Яковлєв, в.о. директора ДП «Херсонський морський торговельний порт» Олександр Сухін, представники науки та бізнесу з різних країн Європи і Азії.

Грузія заявляє про зацікавленість приєднання до проекту

У своїй вступній промові, один з ініціаторів проведення презентації та обговорення проекту на території Посольства Грузії в Україні, Надзвичайний і Повноважний Посол Грузії в Україні Гела Думбадзе повідомив про повну підтримку з боку Грузії як ініційованого до створення нового транспортного коридору, в якому передбачається задіяти українські морські порти Херсона і Скадовська, так і підготовленого фахівцями Литви і України проекту модернізації та ефективного розвитку Херсонського і Скадовського морських торгових портів, в процесі реалізації запропонованої моделі державно-приватного партнерства. «В єдності наша сила і перспективи спільного розвитку, ми повністю підтримуємо цю ініціативу і сам проект, розглядаючи їх як свої», зазначив пан Посол. Було відзначено, що підписані, ще на стадії обговорення проекту, меморандуми про співпрацю між, координатором проекту - групою компаній «Содружество», Міжнародним контейнерним терміналом міста Батумі і одним з лідерів в Грузії з організації переміщення вантажів наземним, морським і повітряним транспортном - компанією TRANSFOR GROUP (ефективно працює на цьому ринку з 1996 року) свідчать як про важливість самого проекту так і про здатність ініціаторів до його ефективної реалізації. Спеціально для участі в презентації проекту прилетів з Тбілісі генеральний директор компанії TRANSFOR GROUP Георгій Мчедлішвілі. Він зазначив, що авторитет і висока репутація ГК «Содружество» стали однією з основних аргументацій для його компанії взяти активну участь в його реалізації, гарантуючи забезпечення якості та дотримання термінів переміщення вантажів по території Грузії.
Надійні мости співпраці, створювані ініційованим проектом, об'єднуючи міста і країни, свідчать про його геополітичну важливість. Черговим свідченням цього факту стало підписання, в процесі проведення даного презентаційного заходу, широкомасштабного договору про партнерство між містами Херсон (Україна) і Батумі (Грузія). Один з центральних державних телевізійних каналів Грузії розповівши про проведений захід, наголосив на важливості ініційованих проектів.

Позитивно оцінив ідею створення транспортного коридору Посол Азербайджану в Україні Азер Худієв. Відзначивши, що Азербайджан має хорошу транспортну інфраструктуру, порти на Каспійському морі в м.Баку та сучасний, нещодавно побудований порт в с.Алят, розвинену залізничну мережу (в тому числі введений восени минулого року міжнародний з/д проект БТК, який з'єднав залізницею Баку з Тбілісі і турецьким містом Карс). Запропонований проект нового транспортного коридору цікавий і перспективний, Азербайджан також зацікавлений активно взяти участь в його реалізації, тому що подібні проекти повинні сприяти розвитку економік країн-учасників.