Конференція країн Центральної та Південної Азії визначала шляхи єднання

18.07.2021

Складна ситуація, в першу чергу, пов’язана з непередбачуваністю розвитку подій в Афганістані, несе загрозливі ризики дестабілізації ситуації в регіоні. Враховуючи фактичний розвиток подій, Президент Узбекистану Шавкат Мерзійоєв продемонстрував рішучість дій на випередження, ініціювавши проведення конференції високого рівня «Центральна та Південна Азія: регіональна взаємопов’язаність. Виклики та можливості». Сама конференція, яка відбулась в м. Ташкент 15-16 липня, показала, що ця рішучість дій лідера Узбекистану не тільки підтвердила відчуття відповідальності шановного Шавката Мерзійоєва за майбутнє своєї країни, але і спиралась на впевненість за ефективність результатів своїх дій та дій Уряду Узбекистану. Чітка організація забезпечила проведення такого масштабного заходу, в важких умовах пандемії COVID-19, за участю Президентів, Прем’єр-міністрів, членів Урядів практично всіх країн регіону, експертів та делегатів від 45 країн Азії, Європи, США.

Розуміння складної ситуації в регіоні, стратегічне бачення необхідних дієвих кроків, спрямованих на недопущення дестабілізації, наявність всеохоплюючого плану дій та конкретних покрокових пропозицій його реалізації, висловлені у доповіді Президента Узбекистану, задали загальний тренд дискусій на конференції та виявились фактично дорожньою мапою для спільних дій. Шавкат Мерзійоєв чітко визначив позицію, що у відносинах між країнами Центральної та Південної Азії не може бути не важливих або другорядних напрямків співпраці. В своєму плані-пропозиції конкретних дій він визначив їх широкий спектр, від загальних міжнародних програм для молоді та освітніх програм до реалізації масштабних спільних інфраструктурних проектів та чіткої спільної програми дій, спрямованих на забезпечення безпеки та стабільності в регіоні.

На особисте запрошення Міністра закордонних справ Республіки Узбекистан Абдулазіза Камілова, в роботі конференції прийняв участь заступник голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимир Макуха. В загальному форматі конференції, напередодні днів її проведення, 14 липня 2021 року ним було проведено низку робочих зустрічей.

Під час тривалої робочої зустрічі з директором Інституту прогнозування та макроекономічних досліджень при Мінекономрозвитку Узбекистану Юмідом Абідхаджаєвим, представниками та представниками керівництва Державного митного комітету Республіки Узбекистан, було предметно обговорено можливі механізми взаємодії щодо ініціювання та розвитку співпраці в різних галузях між відповідними підприємствами, організаціями та установами Узбекистану та їхнім партнерами із України, інших країн-партнерів від Балтики до східних берегів Каспійського моря. Було визначено перспективність використання позитивного досвіду реалізації спільних проектів Україною, Литвою та Польщею в рамках, ініційованого Міністрами міжнародних справ цих країн, «люблінського трикутника» та його дієвого сегментарного «гдинського трикутника», що реалізується партнерами Балтійсько-Чорноморського економічного форуму. Сторони дійшли спільної думки, що зазначений досвід може стати базою для створення аналогічного трикутника Узбекистаном, Туркменістаном, Казахстаном та має всі підстави стати одним із базових драйверів багатостороннього партнерського розвитку країн Центральної Азії.

Було попередньо визначено план та інструментарій спільних дій, спрямованих на створення додаткових сприятливих умов для співпраці, обміну досвідом, ініціювання та реалізації спільних партнерських проектів у різних галузях, які, як виявилось, повністю корелюються з визначеними Президентом Узбекистану стратегічними напрямками міжнародної співпраці, зазначених під час його доповіді на конференції.

Не оминули увагою питання, пов’язані із забезпеченням харчової безпеки. Окремо зупинились на важливості співпраці в галузі науки та використання можливостей сучасного розвитку, які відкривають наукові розробки, зокрема, партнерів із Польщі.

Під час робочої зустрічі заступника голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимира Макухи з віце-Міністром транспорту Узбекистану Абдусаматом Муміновим було обговорено перспективи використання можливостей влаштування транспортними операторами Узбекистану своїх терміналів на території сучасного казахського порту Курик. Обговорено покрокові дії, спрямовані на забезпечення стабільних «морських» можливостей та сприяння сталому розвитку транспортно-логістичної галузі Узбекистану. Окремі акценти було зроблено на доцільність офіційного приєднання представників транспортно-логістичної галузі Узбекистану до партнерської мережі, сформованої, за координації Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, від берегів Балтики до східних берегів Каспійського моря – коридору ефективного співробітництва.

Було дано старт практичній реалізації приєднання до партнерської міжнародної мережі вищих учбових закладів Ташкентського державного транспортного університету, ректор якого найближчими днями розпочне комунікацію та обговорення процедури приєднання з керівництвом Херсонської державної морської академії.