Транспортно-логістичні перспективи Півдня України

27.11.2019

26 листопада, за ініціативи Національного інституту стратегічних досліджень, на території Херсонської державної морської академії відбувся круглий стіл за темою: «Розбудова транспортної інфраструктури як рушій соціально-економічного розвитку регіонів Півдня України». 

Захід, який зібрав представників науки, вищих навчальних закладів, влади, представників бізнесу з Херсонської, Миколаївської, Одеської областей та Києва, дав можливість фахового обговорення проблем транспортної інфраструктури Півдня України, падіння об’ємів транзитних вантажів, якості ініційованих державою концесійних проектів, можливостей Балто-Черноморо-Каспійського співробітництва, що втрачаються. 

круглий сліл «Розбудова транспортної інфраструктури як рушій соціально-економічного розвитку регіонів Півдня України»

Важливість проведеного обговорення та визначених проблемних моментів підкреслив заступник директора Національного інституту стретегічних досліджень Ярослав Жаліло (на фото – крайній зліва), констатувавши що проблеми та шляхи їх вирішення краще видні саме з регіонів, а не із Київа. 

Учасники круглого столу звернули увагу як на наявні проблеми нормативно-законодавчого характеру, так і на відсутність комплексного, наукового підходу при визначенні стратегічних планів розбудови транспортної інфраструктури та системного підходу при реалізації інфраструктурних проектів. 

Було приділено увагу концесійним проектам по морських портах «Ольвія» (м. Миколаїв) та Херсонському морському торговельному порту. Зокрема, було обґрунтовано викладено очікувані негативні наслідки від реалізації концесійного проекту по Херсонському МТП, підготовленого Міністерством інфраструктури України (за керівництва Міністра Володимира Омеляна) та АМПУ, яким практично перекреслюються перспективи ефективного розвитку порту та унеможливлюють його участь в багатьох міжнародних проектах. 

Окремо було представлено потужні наукові напрацювання вищих навчальних закладів регіону. Зокрема, завідувач кафедри транспортних технологій Херсонської державної морської академії Андрій Букетов (на фото по центру) познайомив учасників круглого столу з науковими розробками академії, наявною потужною міжнародною партнерською мережою та унікальними можливостями створеного при академії наукового парку. Акцентував увагу присутніх Андрій Вікторович на унікальних можливостях для розвитку транспортної інфраструктури та участі в міжнародних проектах, які відкриває не тільки для Півдня України, а й для всієї країни, єдиний міжнародний логістичний центр, створення якого в м. Херсон було ініційовано на майданчиках Балтійсько-Чорноморського економічного форуму.

Наявні перспективи використання потенціалу річок та розвитку водного транспортного шляху Є‑40 від берегів Чорного моря до Балтійських портів Польщі (м. Гдиня та м. Гданськ), проблеми, які потрібно вирішити для його реалізації, перспективи, які відкриває для України його реалізація. 

Робота, яку було виконано командою Балтійсько-Чорноморського економічного форуму спільно з партнерами з Литви, Польщі, Грузії, Туреччини, Казахстану, Туркменістану по створенню міжнародного коридору ефективного співробітництва, відкриває чудові перспективи на участь України в Балто-Чорноморо-Каспійських міжнародних транспортних проектах. Саме на це зробив акцент завідувач відділу досліджень Таврійського регіону та Криму у м. Херсон Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Максименко, анонсуючи запланований на червень наступного року черговий Балтійсько-Чорноморський економічний форум, закликаючи використати можливість цього потужного міжнародного майданчику для спільного обговорення, з представниками впливових міжнародних інституцій, інфраструктурних проектів, розвитку міжнародного співробітництва в розбудові транспортних коридорів між країнами Європи та Азії.