У Європарламенті просять звернути увагу на важливість проекту, ініційованого в Херсоні
В Європарламенті звернули увагу на геополітичну важливість проекту, ініційованого в Херсоні.
У грудні (18-19) минулого 2019 року в м. Страсбург відбулось чергове засідання Парламентського комітету Асоціації Україна - ЄС. Співпраця між Європейським Парламентом і Верховною радою України побудована саме через Парламентський комітет Асоціації Україна-ЄС. Депутати Європейського парламенту і Верховної ради України, які входять до його складу, розглянули питання, пов'язані c процесами європейської інтеграції, відносин між Європейським Союзом та Україною, безпекою в регіоні і ходом реалізації реформ. Підготовка інформації та проектів питань, для розгляду цим парламентським комітетом, здійснюється як в стінах Європейського Парламенту так і Верховної ради України.
Саме зі стін Європейського Парламенту, на адресу депутатів Європейського Парламенту та народних депутатів України, які входять до складу Парламентського комітету Асоціації Україна-ЄС, було надіслано інформацію про проект створення коридору ефективної співпраці від берегів Балтійського моря до східним берегів Каспію.
Цей проект позиціонується як геополітично важливий і розглядається в якості реального механізму забезпечення поясу економічної безпеки.
Запропонована модель передбачає більш широке і багатостороннє поле співпраці, що спирається на партнерську мережу, яка знаходиться на остаточному етапі формування та забезпечує мультимодальное переміщення вантажів.
У наданому інформаційному документі, зокрема, йдеться, що «Базовим фундаментом є формування стійких, різнобічних горизонтальних зв'язків (в різних сферах: від освіти, науки, культури і спорту до надання послуг, торгівлі, створення спільних виробництв) створює зону стабільного співробітництва та зону стимулювання економічного партнерства і торгівлі за маршрутом «коридору ефективної співпраці». Мінімізує ризики для бізнесу. На завершальній стадії формування знаходиться партнерська мережа, що складається з морських портів і транспортно-експедиторських компаній, здатна забезпечити ефективне переміщення вантажів від східних берегів Каспійського моря (партнери проекту - морські порти м.Курик (Казахстан) і м. Туркменбаши (Туркменістан) до берегів Балтійського моря (партнери проекту - морські порти м.Гдиня (Польща) і м. Клайпеда (Литва). Для координації дій учасників процесу переміщення вантажів за мультимодальними маршрутами від східних берегів Каспійського моря до Балтики (з перспективою розширення географії), учасниками проекту створено єдиний міжнародний логістичний центр "Global Multimodal Logistics"».
Сам проект було ініційовано литовсько-українською командою Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, а отже одним з місць його народження по праву можна вважати місто Херсон. До того ж в представленому документі йдеться дослівно: «Базовий, сформований Європейський «трикутник» проекту - Литва (зокрема м. Клайпеда), Польща (зокрема м. Гдиня і Поморське воєводство) і Україна (зокрема, що межує з окупованих Кримом, Херсонська область та м. Херсон). Розпочато процес приєднання до проекту Болгарії, локальним учасником проекту є представники Румунії».
За додатковою інформацією кореспондент ІА «Херсонці» звернувся до заступника голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимира Макуха, ось що він розповів:
«Ідея даного проекту народилася пару років назад, і якщо її родоначальниками є представники литовсько-української команди нашого форуму, то сам сформований проект є результатом спільної роботи всієї нашої дружної міжнародної команди партнерів, в яку входять представники України, Литви, Польщі, Грузії, Казахстану, Туреччини, Туркменістана, Білорусі. Реалізація цього проекту передбачає вирішення більш широкого спектру питань і повинна стати фундаментом зміцнення і розвитку багатостороннього співробітництва між містами, областями і державами. Від імені всієї нашої команди можу сказати, що ми щиро вдячні увазі і підтримці, яку ми відчуваємо з боку представників багатьох країн як Європи так і Азії, щиро вдячні увазі, попередніми високими оцінками важливості і підтримки з боку представників Європейського Парламенту. В кінці минулого року ми отримали і підтримали пропозицію з боку координатора Європейського Парламенту щодо розвитку транспортної стратегії Балтійського моря спільно координувати наші дії, проводити взаємні консультації, об'єднати зусилля з розвитку цього напрямку. В кінці червня цього року, на цей раз в м. Херсоні, буде проходити черговий Балтійсько-Чорноморський економічний форум, для участі в якому повинні прибути представники всіх партнерів даного проекту з Литви, Польщі, Грузії, Туреччини, Казахстану, Грузії, Туркменістану, Румунії, Болгарії, Білорусі, що б спільно обговорити і скоординувати подальші дії як в цілому по проекту «коридору ефективної співпраці» так і по окремим його сегментам, таким наприклад як міжнародне співробітництво в сфері вищої освіти».
І на завершення, як доповнення, до сказаного Володимиром Макуха, додамо ще кілька пунктів з направленого зі стін Європейського Парламенту народним депутатам України та депутатам Європейського Парламенту, згаданого вище, інформаційного документа:
«Методика і партнерська складова проекту забезпечують подолання корупційної складової при його реалізації на території України. Стимулюють імплементацію європейських стандартів міжнародного співробітництва учасниками проекту з України, Грузії, країн Азії».
«Команда партнерів (проекту - ред.) об'єднує науку і практику. Команда готова і здатна ефективно реалізовувати самі амбітні міжнародні проекти, спираючись на передовий практичний досвід партнерської мережі від Балтійських портів, транспортно-експедиторських і стивідорних компаній м. Гдиня (Польща) і м. Клайпеда (Литва) до сучасних портів і лідерів в транспортно-експедиторської сфері Казахстану і Туркменістану на східних берегах Каспійського моря, активно розвивається співпраця морських академій, університетів і науково-дослідного інституту транспорту з Литви, України, Болгарії, Румунії, Білорусі, Грузії».
Як кажуть - в добру путь!
сайт «Херсонці»