Балтійсько-Чорноморський економічний форум 2020: актуальні питання перед стартом

20.06.2020

Інтерв’ю з заступником голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимиром Макухою

Володимире Володимировичу, Балтійсько-Чорноморський економічний форум, враховуючи попередні його заходи, які проходили в Литві та Українї, цьогоріч прийматиме учасників всьоме. Чи матиме він якісь відмінності, «родзинки», які будуть відрізняти його від попередніх?

Хочу відразу розставити деякі акценти, які стосуються особливостей у підготовці до проведення цьогорічного Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, а також факторів, які необхідно враховувати при визначені як організаційних рішень, так і рішень відповідальності за результати, які очікують від форуму його учасники. 

По-перше, організаційна особливість цьогорічного форуму пов’язана з тим, що безпосередньо або опосередковано участь у підготовці форуму бере не тільки українсько-литовська команда, але і наші партнери з інших країн — від Балтійського моря до східних берегів Каспію.

По-друге, ситуація в світі, пов’язана з пандемією коронавірусу, значно підвищує важливість внесених на обговорення питань та напрацювань по їхнім можливим рішенням. Крім того, є велика вірогідність того, що Балтійсько-Чорноморський економічний форум буде одним з перших на Європейсько-Азійському просторі заходів подібного рівня, що накладає додаткову відповідальність ефективності його проведення.

Чи розглядався Вами варіант дистанційного проведення форуму — адже коронавірус зробив онлайн-заходи дуже популярними?

Ні, дистанційний варіант з використанням технологій електронного зв’язку, який зараз активно використовується для проведення різноманітних зустрічей, виключений. По-перше, особливість саме цього Балтійсько-Чономорського економічного форуму полягає в тому, що його базові учасники — це партнери з країн Європи та Азії, які вже спільно працюють в різних проектах, ініційованих на майданчиках форуму. Саме цей форум від самого початку планувався не як «виставково-презентаційний» а саме з метою предметного обговорення ходу реалізації проектів, напрацюванню спільних планів та рішень, спрямованих на удосконалення реалізації цих проектів, підвищення їхньої ефективності, залучення нових партнерів. Тому необхідна саме зустріч партнерів — як для спільного відпрацювання деяких рішень «в кулуарах форуму», так і особистого спілкування з іншими учасниками під час роботи відповідних секцій. По-друге, ситуація з карантинними обмеженнями та вже отриманими ударами пандемії по економіках країн Балтійсько-Чорноморо-Каспійського регіонів підвищує відповідальність нашої міжнародної партнерської команди. Ця відповідальність включає не тільки спільне напрацювання «рецептів» роботи в нових умовах карантинних обмежень, подолання викликів для економік країн-партнерів, але і визначення планів дій, спрямованих на можливість використання нашого партнерського проекту створення коридору ефективного співробітництва від Балтики до східних берегів Каспію в якості одного з фундаментів створення поясу економічної безпеки, як мінімум, на Європейсько-Азійському просторі.

Чи відбудеться Форум у заплановані терміни?

Щодо дати проведення форуму, то вона залежить від поновлення міжнародного авіаційного сполучення та пов’язаною з цим можливістю всіх наших партнерів прибути до України. Ми знаходимось на постійному зв’язку з нашими друзями та партнерами, аналізуємо ситуацію з відкриттям кордонів і попередньо будемо узгоджувати найбільш зручну дату проведення форуму з усіма доповідачами та учасниками дискусій — як вже заявленими, так і тими, з якими ще уточнюються деякі організаційні моменти. Попередні прогнози говорять про те, що форум може відбутись у серпні або вересні цього року. 

Про що йтиме мова на Форумі, які питання виносяться на розгляд?

Якщо говорити про базові питання (секції) які готуються нашою міжнародною командою для обговорення, то їх три і вони взаємопов’язані.
На першій, стратегічній секції розглядатимуться саме питання, пов’язані з викликами для світової економіки, новими реаліями та змінами, які відбуваються в світі у зв’язку з пандемією коронавірусу. Зокрема, представники урядів, дипломатичних установ, депутатів різного рівня від країн Європи та Азії спробують визначити можливі рецепти і можливі плани спільних дій по створенню поясу економічної безпеки на Європейсько-Азійському просторі. Модератором цієї секції буде дипломат, посол з особливих доручень департаменту зовнішніх економічних зв’язків і політики економічної безпеки Міністерства закордонних справ Литовської Республіки Вітаутас Наудужас. Вітаутас є фахівцем найвищого міжнародного рівня та дуже авторитетною людиною як в Європі, так і в Азії. 

Друга, секція буде пов’язана з обговоренням ходу реалізації об'єднувального проекту створення коридору ефективного співробітництва від берегів Балтійського моря до східних берегів Каспію. В роботі цієї секції візьмуть участь керівники та представники керівництва морських портів і транспортно-логістичних компаній з Литви, Польщі, України, Грузії, Туреччини, Казахстану, Туркменістану, які вже є партнерами цього проекту. Попередні напрацювання та планування подальших спільних дій для остаточного обговорення під час зустрічі на майданчиках форуму активно проводяться вже протягом достатньо тривалого часу. Ситуація, з якою в тому числі зіткнулася транспортно-логістична галузь, потребує дуже оперативних, нестандартних рішень та рішучих дій. З цього приводу вже є деякий досвід, відпрацьований нашими партнерами на Каспії. Досвід, який вартий уваги та адаптованого використання нашими партнерами на локальних ділянках не тільки Каспійського моря але і Балтики та Чорного моря. Вже багато говорилось та писалось, наприклад, про активну позицію в розвитку міжнародного співробітництва по розбудові мультимодальних транспортних коридорів, яку демонструє Туркменістан, завдячуючи стратегічно виваженій активній позиції свого Президента, шановного Гурбангули Бердимухамедова. Оголошення ним планів щодо необхідності розвитку Туркменістаном співробітництва по розбудові транспортного коридору до берегів Балтики, які було озвучено минулого року, зайвий раз продемонструвало високий рівень стратегічного мислення пана Гурбангули Мялікгулийовича та невипадковість провідних ролей Туркменістану як одного з законодавців на рівні ООН при визначенні порядку денного щодо розвитку міжнародного співробітництва по створенню міжнародних транспортно-логістичних маршрутів та забезпеченню їхнього ефективного функціонування. Активну роль в цій галузі міжнародного співробітництва відіграє і Казахстан. Участь в роботі нашого форуму делегацій з Туркменістану та Казахстану дає можливість не тільки обговорення можливого розвитку локального співробітництва на Каспії, але і можливостей використання досвіду наших друзів і партнерів з Туркменістану та Казахстану на Балтиці та в акваторії Чорного моря.

Третя базова секція буде пов’язана з розвитком міжнародного співробітництва в галузі вищої освіти. Підготовкою «освітньої» секції займаються наші друзі та партнери з Херсонської державної морської академії та Литовської морської академії (м. Клайпеда). Щодо важливості роботи цієї секції та тих напрацювань, які вже є, краще зможуть розповісти співорганізатори цьогорічного форуму з Херсонської державної морської академії. Можу лише сказати, що наші партнери, спільно з колегами з інших вищих навчальних закладів України, Литви, Болгарії, Польщі, Грузії, Латвії та інших країн вже зробили колосальний об’єм роботи. Для обговорення на форумі планується винести не тільки питання, пов’язані з підготовкою фахівців для роботи на морському та річковому транспорті, в портах та у транспортно-логістичній галузі, але особливу увагу планується приділити реалізації спільних освітніх програм, необхідності взаємної адаптації нормативних і законодавчих баз партнерів для забезпечення можливості отримувати випускниками, які пройшли навчання за спільними програмами, подвійних дипломів (наприклад українського та литовського).

Невже в Херсоні будуть вирішуватися і геополітичні проблеми?

Так, дійсно, питання, які виносяться на обговорення цьогорічного форуму, мають геополітичне значення. Їхні рішення важливі для всього Європейсько-Азійського простору і не тільки. Так, серед питань та проектів, які плануються для обговорення, є такі, в яких підприємства, установи та організації України будуть або мають можливість бути задіяні, але є і такі проекти (зокрема, локальні), в яких участь представників України не передбачена. При цьому сам факт, що ці питання та проекти плануються для обговорення на території України, вже є великим плюсом і фактом опосередкованої участі під час їхнього розгляду.

З таким спектром питань, що виносяться на розгляд, захід такого рівня мав би проходити десь у столиці. Чи не пропонували форуму переїхати ну якщо не до Києва, то хоча б до одного з міст-мільйонників?

Не буду заперечувати, враховуючи рівень питань, які включено на розгляд цьогорічного Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, та логістичні організаційні можливості, деякі наші міжнародні партнери пропонували провести цей форум в Києві. Але було прийняте рішення провести його саме в Херсоні. Це дає і додаткові можливості як місту Херсону, так і Херсонській області використати можливість додаткової уваги через призму проведення форуму. Не буду також приховувати, що факторів, які переважили чашу терезів на користі Херсона, було багато. По-перше, питання однієї з базових секцій, які готують наші друзі та партнери з Херсонської державної морської академії (прийнято рішення провести роботу трьох базових секцій, про які вже було сказано вище, саме на її території). По-друге, у нас вже є позитивний досвід, коли форум приймав Херсон; більше того: Херсонська міська рада є партнером нашого форуму. По-третє, це, так би мовити, роль особистості. А саме — аргументована та наполеглива позиція постійних членів організаційного комітету з підготовки та проведення Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, депутатів Херсонської міської ради Станіслава Трошина та Євгена Назаряна. 

Які плюси від проведення форуму саме в нашому місті отримає Херсон? Чи допоможе форум місту у вирішенні міських проблем?

Саме так, факт проведення Балтійсько-Чорноморського економічного форуму в Херсоні дає можливість (і ми це повністю підтримуємо) Херсонському міськвиконкому підготувати та провести муніципальні секції з розглядом тих питань та проектів, які місто хоче винести на обговорення та до яких хоче привернути додаткову увагу, щоб сприяти їхній більш ефективній реалізації. Більш того, у міста є можливість самому визначити не тільки тематику муніципальних секцій, але і доповідачів на них, і бажаних запрошених учасників. Крім того, ми вважаємо, що в разі зацікавленості міста в проведенні таких обговорень для забезпечення очікуваного ефекту найбільш доцільно було б структурам міськвиконкому взяти на себе і організацію, і проведення цих зустрічей. Але перед тим як рухатись саме в цьому напрямку далі, ми це повинні обговорити це з херсонським міським головою.

Дуже сподіваємось, що до часу проведення форуму загроза зараження коронавірусом мине, але «привид» пандемії все одно буде десь поруч. Чи плануються якісь додаткові заходи безпеки для учасників форуму і для тих, хто прийматиме гостей?

Це дуже важливе питання. Безпека учасників форуму для нас є одним з пріоритетів. Хоча Херсонська область одна з найблагополучніших, де вже практично відсутні хворі на коронавірус (сподіваюсь, у дні проведення форуму не буде жодного хворого), але, тим не менш, нами вже відпрацьовується низка організаційних заходів.

По-перше, з метою контролю за кількістю присутніх в залах під час обговорень та забезпечення контролю дотримання соціальних дистанцій для участі в роботі секцій на територію Херсонської державної морської академії будуть допущені тільки ті, хто отримав запрошення або безпосередньо від Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, або від співорганізаторів проведення цих секцій – Херсонської державної морської академії. 

По-друге: місця проведення форуму будуть забезпечені антисептичними засобами. 

По-третє: вже ведуться перемовини щодо того, щоб готель, в якому передбачено розміщення учасників форуму, мінімум за тиждень до дня форуму нікого не розміщував у своїх приміщеннях, а у дні проведення заходу в цьому готелі розміщувались виключно учасники форуму.

А що особисто Ви очікуєте від проведення форуму?

Для мене і для всієї команди форуму це буде, в першу чергу, зустріч з друзями. Зустріч друзів з різних країн, від берегів Балтійського моря до східних берегів Каспію. Друзів, завдячуючи активним діям, взаємній підтримці та постійній комунікації між якими, в ці складні часи у мене не залишилось жодних сумнівів, що всі виклики та труднощі, з якими зіткнулись наші країни, ми спільно подолаємо і будемо впевнено рухатись вперед.

Спілкувалась Лариса Жарких