В Міністерстві транспорту Туреччини обговорили план створення транспортного коридору Клайпеда - Херсон - Трабзон

Ініціатива створення нового транспортного коридору Клайпеда - Білорусь - Херсон - Трабзон - Грузія - Баку виникла під час обговорення 17 січня 2018 року на території Посольства Туреччини в Україні, проекту реалізації державно-приватного партнерства модернізації об'єктів портової інфраструктури Херсонського і Скадовського морських портів і їх ефективного розвитку. Проект, підготовлений фахівцями Литви і України повинен забезпечити ефективне реформування зазначених портів Херсонської області, вивівши їх на необхідний рівень ефективної роботи в системі міжнародних транспортних коридорів.

Дана ініціатива є актуальною і реалістичною, враховуючи підписаний в травні минулого року меморандум про співпрацю між морськими портами Клайпеди і Херсона, ефективну роботу менеджменту групи компаній «Содружество», яка ініціювала внесення проекту реформування Херсонського і Скадовського МТП на розгляд Міністерства інфраструктури України. Компанії, яка продемонструвала здатність в створенні партнерських відносин, спрямованих на забезпечення ефективної роботи транспортно-логістичного ланцюга по переміщенню вантажів на ділянках від морського порту міста Клайпеда через території Білорусі і України, через порти міста Херсона та Трабзона з виходом через Грузію і Азербайджан до одного з базових портів «нового шовкового шляху» на Каспійському морі - порту м. Баку.

Губернатор області Трабзон: транспортний коридор Клайпеда - Херсон - Трабзон - перспектива ефективного розвитку

В останній день січня 2018 року, під час робочої зустрічі з Губернатором області Трабзон Юджель Яузом було наголошено на важливості реалізації ініціативи створення згаданого транспортного коридору, який відкриває великі перспективи не тільки в ефективному переміщенні вантажів із залученням зазначених портів, забезпеченням їх ефективної роботи, що супроводжується збільшенням обсягів оброблюваних вантажів, але і стає значним стимулом організації багатогранного співробітництва між Клайпедою, Херсонщиною та областью Трабзон. Комплексне бачення яке передбачає створення єдиного логістичного центру представниками країн-партнерів, налагодження системної співпраці між вищими навчальними закладами Литви, Херсона і Трабзона, спрямованого на забезпечення підготовки професійних кадрів, забезпечення надійного фундаменту для ефективної реалізації спільних бізнес-проектів знайшло повну підтримку у керівника області Трабзон. Обговорюючи деталі плану реалізації створення нового транспортного коридору було відзначено, що Трабзон, вже маючи можливість ефективного переміщення вантажів від свого морського порту до міжнародного залізничного коридору БТК (Баку - Тбілісі - Карс) автомобільним транспортом, з огляду на наявні автомагістралі з високою якістю покриття (зокрема траси Е70), гарантує будівництво залізничної гілки від міста Трабзон до залізничної станції міста Ерзінкан (близько 100 км.).

План реалізації ініціативи по створенню транспортного коридору Клайпеда-Херсон-Трабзон розглянуто в Міністерстві транспорту Туреччини
З ініціативи Херсона, 1 лютого 2018 року в Міністерстві транспорту Туреччини було проведено нараду з обговорення плану реалізації ініціативи створення транспортного коридору Клайпеда - Білорусь - Херсон - Трабзон - Грузія - Баку. На даній нараді (на фото), за участю керівників і фахівців підрозділів Міністерства транспорту Туреччини, представника МЗС Туреччини, представника морського порту міста Трабзон, другого секретаря Посольства України в Туреччині Георгія Філатова була досить детально відпрацьована дорожня карта дій для забезпечення ефективної реалізації цієї ініціативи. Сам проект створення зазначеного транспортного коридору був відзначений як актуальний і перспективний, що сприяє виходу на новий рівень взаємовигідного співробітництва між задіяними в його реалізації країнами.

Турецька сторона готова до активної реалізації

З огляду на заявлений Президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, під час недавньої зустрічі з Президентом України Петром Порошенко, планом виходу найближчим часом на обсяги торгівлі між Україною і Туреччиною в розмірі 10 млрд. доларів США на рік, проект створення нового транспортного коридору повинен стати одним з механізмів, спрямованих на його реалізацію. Крім того, порти Трабзона і Херсона можуть бути задіяні для обслуговування транзитних вантажів, зокрема тих що переміщуються по транспортному коридору «Північ-Південь», який проходить через територію Ірану. Може бути задіяний для обслуговування суден класу Ро-Ро і морський порт Скадовська. При цьому може бути відпрацьований новий маршрут їх переміщення, що з'єднує порти Трабзона і Скадовська.

На ділянці між портами Херсона і Клайпеди, на даний момент, були відзначені хороші можливості задіяння залізничного сполучення через територію Білорусі.

В якості свого «домашнього завдання», турецька сторона зобов'язується виконати роботи по будівництву залізничної гілки на ділянці від міста Трабзон до Ерзінкан з виходом до міжнародної залізничної гілки Карс - Тбілісі - Баку. Будівництво цієї ділянки залізниці вже внесено до державної програми Туреччини і має бути закінчено до 2023 року. При цьому, в разі досягнення міждержавної угоди про необхідність прискорення її будівництва і введення в експлуатацію, дані роботи можуть бути виконані і в більш короткі терміни.