Узбекистан – демонструючи приклад ефективного впровадження реформ та демократичних перетворень
Ефективний розвиток країни, позитивні оцінки діяльності її перших осіб, інвестиційна привабливість та привабливість для реалізації спільних міжнародних проектів у різних галузях можна оцінити за різними показниками та факторами, в тому числі опосередкованими. І це не тільки «мова сухих статистичних даних». Навіть проведений 9 вересня в Києві урочистий прийом Надзвичайного та Повноважного Посла Республіки Узбекистан в Україні пана Алішера Курманова, присвячений 30-й річниці Незалежності Республіки Узбекистан, можна вважати опосередкованим «лакмусовим листком» значної уваги до розвитку цієї країни Центральної Азії та позитивної оцінки дій її Президента, Уряду та дипломатичного корпусу (зокрема Посольства Узбекистану в Україні). При цьому показовий не сам факт високого рівня підготовки та якісного проведення урочистого заходу а кількість та представленість гостей, які вважали за необхідне привітати друзів та партнерів із Узбекистану з ювілейної річницею Дня Незалежності їх прогресуючої країни. Серед присутніх були Посли та представники дипломатичних установ України, країн Азії та Європейського Союзу, керівники державних підприємств та установ України, провідні бізнесмени та відомі громадські діячі, Народні Депутати України, журналісти та діячі культури.
Така увага не є випадковою. Якщо звернутись до «мови цифр», то Узбекистан за перше півріччя поточного року демонструє вражаючі результати:
- Зростання ВВП склало 6,2%;
- Зростання індексу фізичного об’єму промислового виробництва 8,5%;
- Реальні темпи зростання сукупних доходів населення 10,8%;
- Кількість діючих підприємств та організацій в поточному році склало 515 342 (цей показник минулого року дорівнював 433 868).
Узбекистан є одним із орієнтирів ефективного, сталого розвитку та надійним міжнародним партнером не тільки на теренах Центральної та Південної Азії, але і для країн, зокрема, Європи де Україна не є винятком.
Як зазначив заступник голови правління Балтійсько-Чорноморського економічного форуму Володимир Макуха, після проведення 10 вересня робочої зустрічі з Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Узбекистан в Україні паном Алішером Курмановим (на фото зліва):
«Узбекистан не тільки надійний партнер і один із важливих драйверів ефективної реалізації міжнародних проектів, ініційованих на майданчиках Балтійсько-Чорноморського економічного форуму, з географією від берегів Балтійського моря до країн Центральної та Південної Азії, але і багато в чому є прикладом. Вражаючі успіхи впровадження реформ в різних галузях, в першу чергу, заслуга рішучості дій Президента країни Шавката Мерзійоєва та злагодженої роботи всіх законодавчих та виконавчих органів влади Узбекистану. Саме це забезпечує дотримання максимально стислих термінів реалізації процесів реформування. Створений привабливий інвестиційний клімат, відкритість та прозорість, які, спільно із запровадженням демократичних принципів розвитку, визначені в якості одних із базових пріоритетів на шляху активного будівництва «Нового Узбекистану», стали факторами тяжіння та додатковим локомотивом розвитку для всіх країн Азії. Ми є свідками, як посіяне насіння необхідних соціально-економічних перетворень проростає міцними паростками довіри та розквітає впевненим розвитком. Своєрідним екзаменом спроможності впевнено рухатись шляхом розвитку демократії, сталого, ефективного реформування та закріплення пріоритетності принципів відкритості, прозорості, рівності прав є, призначені на 24 жовтня поточного року, чергові вибори Президента Узбекистану. Екзаменом, який, ще майже за два місяці до дати голосування, демонструє наміри діючого Президента Узбекистану та його однодумців, здати на відмінно. Прийнятий новий виборчий кодекс, яким передбачено можливість обіймати посаду Президента не більше двох разів підряд, відкритість передвиборчого процесу, реєстрація кандидатів в Президенти від всіх п’яти зареєстрованих партій, відкриті медійні можливості всіх кандидатів для критики та висловлювання свого бачення майбутнього Узбекистану, запрошення для спостереження за передвиборчими перегонами та процедурою голосування значної кількості представників ЗМІ та спостерігачів із різних країн світу (в тому числі журналістів із України, яким навіть надано можливість самим обрати населений пункт в Узбекистані, де вони бажають спостерігати за президентськими виборами). Це зайвий раз демонструє, що для діючого Президента Узбекистану Шавката Мерзійоєва пріоритетом є майбутнє Узбекистану як сучасної, країни, яка ефективно розвивається, впевнено рухається шляхом сталого розвитку, всі громадяни якої мають однакові права та можливості. А це, в свою чергу, є вагомим стимулом для міжнародних партнерів розвивати свою співпрацю, ініціювати нові спільні проекти з партнерами із Узбекистану».